Çetin telekom
Çetin telekom Çetin telekom Çetin telekomÇetin telekom
Çetin telekom
Haberleşme Sistemleri

Karel DS 200 IP & ISDN

Telefon Santralleri
Karel DS 200 IP&ISDN telefon santralı internet, ses ve veriyi tek bir yapıda sunan, önceden konfigüre edilmiş bir haberleşme sistemidir. İşletmelerin iletişim trafiğini yönetmek ve şirket verimliliğini arttırmak için, beklentilerini mümkün olan en basit sekilde karşılamak üzere hizmetler içerir. DS200, işletmelerin ihtiyacına en iyi şekilde adapte edilmek üzere tasarlanmış modüler bir sistemdir.

Telefon Çözümleri
DS200 üstün telefon hizmetleri içerir. Yerleşik sesli posta, kişisel operatör, sistem karşılama mesajları, otomatik operatör, takım çalışması gibi masaüstü terminaller tarafından kullanılabilen akıllı ve kullanımı kolay hizmetler içerir.

Yerleşik Sesli Posta
Sesli posta, iş dünyasında herkes için gerekli bir uygulama olduğundan her kullanıcı için mevcuttur. Kullanıcıların hangi tür terminal kullandıkları hiç önemli değildir. Hatta PC üzerinden bile sesli postalarına erişebilirler.Sesli posta sistemi ayrıca çağrı izleme ve görüşme sırasına kayıt gibi özelliklere de sahiptir.

Otomatik Operatör
Otomatik operator, arayanları 24 saat boyunca karşılayabilir. Ayrıca istenen kişiye doğrudan ulaşmak için operatörü beklemeye gerek kalmaksızın bağlantı yapılmasına imkan verir. Otomatik operator ile çalışma saatleri gibi bilgileri yayınlamak da mümkündür.

Hareketlilik
İletişimde hareketlilik günümüz iş dünyasında başarı için vazgeçilmezdir. Şirket içi hareketlilik
personel verimliliği, dolayısıyla müşteri memnuniyeti sağlar. Ayrıca, optimum seviyede kullanım kolaylığı için bazı özellikler yerleşik olarak sağlanmaktadır. DECT radyo baz istasyonları ve kablosuz Dect terminalleri ile iletişimde esneklik sağlar. Çalışanlar, kablosuz Dect terminalleri rahatlıkla bir masadan başka bir masaya taşıyabilirler. DECT anten ile donatılmış masaüstü terminallerdir ve üzerindeki mevcut programlar değişmeksizin bir masadan diğerine taşımak mümkündür.

PC Telefon ve CTI Açıklığı
Kullanıcının, telefon üzerinden numara tuşlayarak yaptığı işlemleri bilgisayar ekranında görebilmesini ve kolayca işlem yapabilmesini sağlar.Windows tabanlı bilgisayarların bulunduğu network ağına bağlı bir ya da birden fazla kullanıcının bilgisayarı üzerinde çalışabilir.Sisteme kayıtlı tüm abone ve dış hatların durumu görülebilir. Kişisel konsol pencereleri yaratılabilir. Gelen sesli mesajlar görülebilir ve dinlenebilir. Gelen yazılı mesajlar görülebilir ve cevap yazılabilir.
Görüşmelere ilişkin kişisel notlar tutulabilir.Ortak rehber görüntülenebilir ve ortak rehberden arama yapılabilir.
Sınırsız sayıda kayıt girilebilen kişisel rehber hazırlanabilir ve bu rehberden tek klikle arama yapılabilir.