Çetin telekom
Çetin telekom Çetin telekom Çetin telekomÇetin telekom
Çetin telekom
ISDN PRI

ISDN Nedir?
Integrated Services Digital Network ISDN (Tümlesik Hizmetler Sayisal Sebekesi) haberlesme sebekelerinde ses ve verinin ayni ag üzerinde iletilmesini saglayabilmek için tasarlanmis bir sayisal tasiyici servisidir. ISDN’in diger servislere göre avantaji ses, veri, yazi, grafik, müzik, video gibi farkli karakterlerdeki iletisimler için farkli baglantilar gerektirmemesidir.

Ses haberlesmesi için ayri, faks için ayri, bilgisayar için ayri telefon hatlarinin ve video için ayri bir koaksiyal baglantinin gerekebilecegi ortamlarda, tek ISDN baglantisi bütün gereksinimleri karsilayacaktir. Baska bir deyisle ISDN bu servislerin tümünü tek sistemde bütünlestirir.

ISDN servisi, dolayisiyla ISDN baglantisi uçtan uca tümüyle sayisaldir. Ayrica ISDN teknolojisi hem devre anahtarlamali, hem paket anahtarlamali sayisal verinin, mevcut telefon kablolari üzerinden iletilebilmesini saglar.

ISDN abonesi olmanin avantajlari nelerdir?
Eger isyerinizde veya evinizde bilgisayariniz, faksiniz, telefonunuz varsa ve bunlarin hepsini ayni hat üzerinden kullanmak istiyorsaniz ISDN abonesi olmaniz gerekmektedir. Ayrica ISDN sayesinde görüntülü telefon, arayan numarayi görme, görüsmenizin süresini ve kontör sayisini ögrenme, video konferans (ayni anda en az 3 kisiyle) ve benzeri özelliklerden yararlanabilir, internete hizli bir sekilde baglanabilirsiniz.

ISDN ile birlikte söylenen BRI, PRI, BA ve PA gibi terimler neyi ifade eder?
Iki farkli ISDN baglanti tipi vardir.

ISDN BA: (Temel erisim) Bunlardan birisi ISDN abonesine iki ayri 64kbps'lik kanal saglayan ISDN BA/BRI veya diger bir adiyla 2B+1D dir. BA, "Basic Access" ve BRI, "Basic Rate Interface"in kisaltmalaridir ve ISDN BA ile ISDN BRI ayni fonksiyonun iki ayri ismidir.
ISDN PA: (Çoklu erisim) Bir diger baglanti sekli ise daha büyük uygulamalarda kullanilan ve 30B+1D saglayan PA/PRI baglanti türüdür. PA, "Primary Access" ve PRI, "Primary Rate Interface"in kisaltmalaridir ve ISDN PA ile ISDN PRI ayni fonksiyonun iki ayri ismidir.
ISDN BA/BRI=2B+1D=2x64Kbps=128Kbps
ISDN PA/PRI=30B+1D=2 x 64 Kbps = 2 Mbps

Hangi durumlarda hangi ISDN tipi uygundur?
Dosya transferi, LAN baglantilari, görüntü haberlesmesi, PC haberlesmesi, Internet servis saglayicilari ve büyük sirketler için ISDN PA aboneligi; daha küçük ve Orta ölçekli sirketler ve ev aboneleri için ISDN BA aboneligi uygundur.

ISDN BA baglanti için özel bir kablo altyapisi gerekir mi?
ISDN BA hatlarinda, standart telefon baglantilarinda kullanilan bakir kablolar kullanilir. Abone ile santral arasinda farkli bir kablolamaya gerek yoktur.

ISDN hat kullanicilari bu hat yardimi ile diger analog telefon kullanicilarina erisebilirler mi?
Evet. ISDN teknolojisi hem ulusal, hem de uluslararasi telefon aramalarinda analog ve sayisal tüm kullanicilara erisimi destekler.

ISDN BA hat ile analog telefon hatti arasindaki fark nedir?
ISDN, ses, veri (data), görüntü ve bunlarin kombinasyonlarinin tamamen sayisal ortamda alinip gönderilmesini saglayan bir teknolojidir. Bir analog hat kullanicisi ayni anda sadece bir çagri yapabilirken, ISDN BA kullanicilari ayni anda birbirinden tamamen bagimsiz iki ayri çagri yapabilir ya da kabul edebilirler.

ISDN Uygulamalari nelerdir?
ISDN kiralik hatlarda elde edilebilen kaliteyi ve hizi saglar. Yaygin uygulamalari asagidaki gibidir:
Daha yüksek Internet erisim hizi
Kiralik hatlarin yedeklenmesi
Video-konferans
Görüntülü telefon v.b.

Internet erisimi için ISDN BA kullanmanin faydasi nedir?
Internet'te sürekli artan ses, görüntü ve multimedia bilgilerinden istifade edebilmeniz için, daha hizli Internet erisimi için ISDN BA Birkaç saniye içerisinde baglanma 64 veya 128kbps hizinda erisim daha etkin ve hesapli baglanti saglar.

Analog modemlere kiyasla ISDN BA ne kadar hizlidir?
Mevcut telefon hatlari üzerinden standart V.34 modem ile genelde 28.8Kbps iletim yapilirken bu hiz ISDN'de sikistirma yapmadan nerede ise 4 kati olan 128Kbps'e çikar. 14.4 Kbps (V.32 bis) modem ile kiyasladiginizda hiziniz yaklasik 10 kat artmis olur.

Internet'e ISDN BA ile baglanmak için nelere ihtiyaç var?
Gerekli olan üç temel parçadir:
Sirketimizce saglanan ISDN hatti
ISDN donanim
ISDN Internet Servis Saglayici

Mevcut analog modem ISDN BA hat ile kullanilabilir mi?
Hayir. ISDN hatti kullanmak için ISDN karti veya terminal adaptörü gerekir.

ISDN Internet erisimi is yerleri için mi, yoksa ev kullanicilari için midir?
ISDN BA basta ev kullanicilari ve küçük ve orta ölçekli is yerleri içindir. Büyük is yerleri ise daha çok ISDN PA'a ihtiyaç duyarlar.

Nasil ISDN abonesi olunur? Hangi cihazlar kullanilir, nasil temin edilir?
Önce ilgili Türk Telekom Müdürlügüne basvurularak abonelik formu doldurulur. Gerekli cihazin temini ve kurulusu yaptirilir. Eger ISDN hattina ISDN uyumlu terminaller (telefon cihazi, faks, bilgisayar v.b.) baglanacaksa, yalnizca NT (Network Terminatörü) arabirim cihazi almak yeterlidir. Eger klasik terminaller kullanilacaksa, ayrica bir de TA (Terminal Adaptörü) almak gerekecektir. NT cihazinin Euro ISDN uyumlu olmasi gerekir. ISDN kullanicilari ISDN terminal, NT, TA v.b. cihazlari Sirketimiz sanal magazasindan veya Türk Telekom onayli olmak sartiyla piyasadan temin edebilirler.

Euro-ISDN nedir?
Avrupa Birligi ülkelerinin kurdugu ve Türkiye'nin de üye oldugu Avrupa Telekomünikasyon Standartlari Enstitüsü (ETSI) tarafindan belirlenmis ISDN standartidir.

ISDN abonesi olundugunda mevcut telefon hattinin iptal edilmesi gerekir mi ?
ISDN kullanicilari normal telefon hatlarina ihtiyaç duyuyorlarsa iptal ettirmelerine gerek yoktur. ISDN ve normal telefonlarini isterlerse farkli iki hattan kullanabilir ya da iptal ettirebilirler.

ISDN hattina kaç terminal cihazi baglanabilir? Ayni anda kaç cihaz kullanilabilir?
ISDN hattina maksimum 8 adet terminal cihazi baglanabilir ancak ayni anda ikisi kullanilabilir. Görüntülü telefon olursa tek olarak kullanilir.
Görüntülü telefon hizmeti almak için ISDN BA' mi, yoksa ISDN PA abonesi mi olmak gerekir?
Görüntülü telefon için ISDN BA (128 Kbps) yeterlidir. B kanalinin birinden ses, digerinden görüntü gider. ISDN PA (2Mbps) ise çok büyük bir band oldugundan sadece görüntülü telefon için ekonomik degildir.

ISDN kanallari nasil ve hangi amaç için kullanilacaktir?
ISDN BA ve ISDN PA servisine baktigimizda B kanallari data veya ses için; D kanali isaretlesme veya X.25 paket sebekesi için kullanilir. ISDN PA'da 30 B ve 1 D kanali vardir. Hizi 2 Mbps'dir. Aslinda temeli E1 arabirimine dayanir. Japon standardina göre 24 kanal ve 1.54 Mbps yani T1 ile ayni ortamda çalisir. Genelde büyük firmalarin PBX'i ile kendi santralimiz arasindaki baglantilarda kullanilir.

ISDN hattinda hangi interface (arabirim) kullanilacaktir?
Türk Telekom santrallarindan binanizin girisine kadar olan hat U Interface; binanizin içinden cihaziniza kadar olan hat ise S/T interface olacaktir. ISDN ek cihazlarini alirken S/T uyumlu olanlari almaniz gereklidir.

Bilgisayarlarin ISDN uyumlu olmasi için nasil bir modem alinmasi gerekir?
Bilgisayarlarda biri iç digeri dis olmak üzere iki türlü modem vardir. Bilgisayar çikisinda, 125 Kbps hizinda, RS-232 seri portu bulunmaktadir. ISDN hizi 128 Kbps oldugu için dis modem kullanildiginda bilgisayar ile dis modem arasinda 3 Kbps fark meydana gelecek bu da görüntü ve kaliteyi olumsuz olarak etkileyecektir. Iç modem kullanildigi zaman bu farklilik ortadan kalkacagi için iç modem kullanilmasi önerilmektedir.
Bilgisayar windows 95 ve en az 486 CPU olmalidir.

Network Terminatörü (NT-Sebeke sonlandirci) nedir?
Tüm ISDN terminallerinin tek bir ISDN hattina baglantisini saglayan bir arabirim cihazidir.

Bir ülkeden alinan ISDN terminali diger bir ülkede çalisir mi?
Ülkeler telefonda farkli özellikler tanimlayabilirler. Amerikan ve Japon sistemlerinde sinyalin analogdan dijitale çevrilmesinde m -law, diger ülkelerde ise A-law sifreleme kullanir. Eger satin alinan cihazda bu iki özelligi çeviren bir anahtar yoksa büyük problemler dogabilir. Amerika'da ISDN cihazlari genelde iç modem kullanmakta olup, ISDN hattina baglandigi zaman U noktasina baglanir. Türk Telekom hizmetinde ise modem ve NT1 gerekli olup, S/T noktasina baglanmaktadir. Eger abone Amerika'dan böyle bir cihaz alirsa ülkemizde çalismayabilir ya da uyumsuzluk olabilir.

Genisband (Broadband ISDN) nedir? ISDN PRI'dan daha büyük band kullanan ISDN servislere Genisband ISDN denir. Baska bir deyisle hizi 2 Mbit/s'den (2 Mbit/s hariç) baslayip 1 Gb/s'e kadar olan ISDN servislerdir. Broadband ISDN denince akla özellikle bir teknoloji gelmez, sadece ATM gelir. ATM teknolojisi ISDN genisband'ta anahtarlama alt yapisi olarak kullanilir. Baska bir deyisle bir köprü düsünülürse bir bacagi darband ISDN, diger bacagi ATM (Genisband ISDN)'dir.

ATM nedir ?
ATM (Asynchronous Transfer Mode) bir anahtarlama veya transmisyon teknigidir. Uzunlugu 53 byte olan küçük ve sabit hücrelerden (5 byte baslik, 48 byte Data) olusan bir pakettir. Genisband ISDN'in çekirdegini olusturur. Ses, data ve resmin ayni ortamdan iletilmesini saglar. Su anda TTNET2 projesinde backbone olarak ATM teknolojisi kullanilmistir.

ISDN internet servisinde "Backbone" olarak kullanilir mi, kullanilirsa ne ölçüde çözüm getirir ?
Evet ISDN, internet erisimde bir backbone olarak kullanilir. (Ancak ISDN çok uzun süreli bir çözüm degildir.)

ISDN aboneliginde numaralama plani nasil olacaktir?
PSTN'de kullanilan E.164 numaralama planinin aynisi kullanilacaktir.
E.164 numaralama plani
Normal telefonlarda CC (Country Code) 1-3 digit arasi, TC (Trunk Code) maksimum 1-3 digit SN (Subscriber Code) 7 digit olmak üzere toplam 12 digittir. ISDN'de ise CC 1-3 digit NDC (National Destination Number) maksimum 15 digit'tir. Ayrica kullanilirsa Sub-address maksimum 40 digit'tir.
Üniteler normal telefon numarasi bloklarindan belli bir blok ISDN için ayiracaklardir. Numaralama plani yapilirken MSN, DDI vb. ek servisler talep edilsin edilmesin verilecekmis gibi bir planlama yapilacaktir.

ISDN servis ücreti ne kadardir?
ISDN Hizmetinde baglanti ücreti, aylik ücret ve telefon kontör atis peryoduna göre haberlesme ücreti alinir. Veri iletisiminde ise tarifesine göre ücret alinir. Ücret tarifesi ile ilgili http://www.telekom.gov.tr/ adresinden bilgi alabilirsiniz.